Wiper seal RDI-32X40X7-10-NBR90
Part number : RDI-32X40X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDI-32X40X7-10-NBR90  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-C3-SKF
Hydraulic seal - US-32X40X6-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-32X40X6-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RDI
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description