Wiper seal RDI-70X83X8-PU94
Part number : RDI-70X83X8-PU94
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDI-70X83X8-PU94  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 83 mm and a thickness of 8 mm. It is made of PU.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - UCI-70X85X11.40-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UCI-70X85X11.40-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    83  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    RDI
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description