Wiper seal RDIN-18X28X6-NBR
Part number : RDIN-18X28X6-NBR
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDIN-18X28X6-NBR  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - UP-19X25X3.25-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UP-19X25X3.25-PU94
Deep groove ball bearing - S688-2RS-ZEN ZEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING S688-2RS-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RDIN
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description