Wiper seal RIA-43X55X7-10-NBR90
Part number : RIA-43X55X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-43X55X7-10-NBR90  has an inner diameter of 43 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  19 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RS
Lock nut - KM06 GEN
LOCK NUT KM06
Rotary shaft seal - OAS-43X55X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-43X55X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    43  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    16  G
  • PACKAGING
    1
Description