Wiper seal RIA-46X55X7-10-NBR90
Part number : RIA-46X55X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-46X55X7-10-NBR90  has an inner diameter of 46 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Automotive Seal - 12015526B-CORTECO CORTECO
AUTOMOTIVE SEAL 12015526B-CORTECO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    46  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
Description