Wiper seal RIN-65X75X7-10-NBR90
Part number : RIN-65X75X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIN-65X75X7-10-NBR90  has an inner diameter of 65 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6305-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-2RS
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
Wiper seal - RIA-60X70X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-60X70X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    65  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIN
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description