Wiper seal RSE-3X7X2.20-4-NBR90
Part number : RSE-3X7X2.20-4-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-3X7X2.20-4-NBR90  has an inner diameter of 3 mm, an outer diameter of 7 mm and a thickness of 2.2 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RSE-5X8X2.20-4-NBR90 GEN
WIPER SEAL RSE-5X8X2.20-4-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    3  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    7  MM
  • THICKNESS
    2.2  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description