Wiper seal RSE-45X53X4-7-NBR90
Part number : RSE-45X53X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-45X53X4-7-NBR90  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 53 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-100 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-100
3 3
Hydraulic seal - US-45X53X8-9-NBR90 GEN
HYDRAULIC SEAL US-45X53X8-9-NBR90
Tapered roller bearing - 32207-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32207-TIMKEN
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    53  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • WEIGHT
    6  G
Description