Wiper seal RSP-18.95X28X2.80-4-NBR90
Part number : RSP-18.95X28X2.80-4-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSP-18.95X28X2.80-4-NBR90  has an inner diameter of 18.95 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 2.8 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-14X1.60-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-14X1.60-NBR70
Housed bearing - 2 bolts - SAFL204 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS SAFL204
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18.95  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    2.8  MM
    RSP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description