Wiper seal RSU-6X11.2X3.6-NBR90
Part number : RSU-6X11.2X3.6-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSU-6X11.2X3.6-NBR90  has an inner diameter of 6 mm, an outer diameter of 11.2 mm and a thickness of 3.6 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 607-2RSH-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 607-2RSH-C3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    11.2  MM
  • THICKNESS
    3.6  MM
    RSU
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description