Wiper seal RSE-90X98X4-7-NBR90
Part number : RSE-90X98X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-90X98X4-7-NBR90  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 98 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-DDU-NSK NSK
spec_icon
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-DDU-NSK
Wiper seal - RS-60X68X5-6.50-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-60X68X5-6.50-NBR90
Bearing inner race - IR10-14-12 GEN
BEARING INNER RACE IR10-14-12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    98  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    8  G
Description